Televīzija pagājušajā gadsimtā

Daudziem cilvēkiem mūsdienās, it īpaši bērniem, liekas neticami, ka televīzijas attēls kādreiz bija pastmarkas lielumā un ka šis attēls bija melnbalts.

Mūsdienās televīzija un televizors ir neatņemamas sastāvdaļas, bez kurām mēs nevaram iedomāties savu dzīvi.

Ja mēs labi padomājam, tad saprotam, ka tikai nedaudz vairāk kā 60 gadus atpakaļ nevienam cilvēkam Latvijas teritorijā televizora un televīzijas nebija. Un šajā brīdī mēs varam padomāt par to, cik tomēr strauji ir attīstījušās tehnoloģijas, jo mūsdienās, ieejot veikalā, mēs varam stāvēt pie neskaitāmiem televizoru plauktiem un domāt, kuru tad īsti izvēlēties. Pagājušajā gadsimta vidū tā nemaz nebija – reti kuram mājās bija televizors.

Kas tad vispār ir televīzija?

Televīzija (saukta arī par TV un tālrādi) ir telesakaru sistēma, process vai pārraides veids, kas ietver kustīgu attēlu un skaņas pārraidi ar elektrisko vai elektromagnētisko signālu starpniecību. Televīzijas pārraides uztver un demonstrē ar televizora palīdzību.

Pasaulē pirmā televīzijas pārraide notika 1926. gada 23. janvārī, kas bija milzīgs un neaptverams notikums.

Pirmo televīzijas pārraidi Rīgā, kas notika tikai 1954. gada 6. novembrī, redzēja tikai 20 televizoru īpašnieki, pateicoties Latvijas Televīzijas darbībai (LTV). Šie televizori bija pirmie padomju televizori “KVN”, kuru ekrāna lielums bija tikai 18 centimetri pa diagonāli. Lai palielinātu attēlu, tika izmantota īpaša lēca – tā bija pildīta ar glicerīnu vai arī destilēto ūdeni. Tas liekas tik neticami!

Latvija bija pirmā Baltijas valsts, kurā tika izveidota televīzija. Šis notikums Latvijai ļāva iet roku rokā ar televīzijas attīstības procesiem visā pasaulē.

Sākotnēji televīzijas pārraides notika tikai trīs reizes nedēļā. Televizora īpašnieku mājās sapulcējās visādi ļaudis – draugi, kaimiņi, radi u.c., lai skatītos pārraidītās kinofilmas, kuras bija latviešu vai krievu valodās ar subtitriem.

Pēc šīm pirmajām pārraidēm 1954. gadā tika meklēti ceļi pārējo pilsētu un apdzīvoto vietu nodrošināšanai ar televīzijas raidījumiem,  jo ultraīso radioviļņu izplatības īpatnību dēļ Rīgas televīzijas stacijas raidījumus varēja uztvert apmēram tikai 50 – 60 km rādiusā, tāpēc Latvijas teritorijā vajadzēja sākt būvēt vairākas televīzijas stacijas.

Tā tas arī notika, jo 1958. gadā Kuldīgā tika nodots ekspluatācijai nākamais (otrais) televīzijas tornis, tā kā gribētos teikt, ka līdz ar to televīzija bija pieejama Kurzemē.

  1. gads televīzijas vēsturē ir īpašs ar to, ka tad Rīgā tika uzsākta otras TV programmas (Maskavas TV) retranslācija. Retranslācija ir signālu uztveršana un tālāka noraidīšana tādos pārraides traktos, kuros signāls jāraida lielākā attālumā.

Pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados vairāku valstu televīzijas speciālisti strādāja pie krāsu televīzijas pārraides standartu izveidošanas, kam sekoja strauja krāsu televīzijas ienākšana cilvēku ikdienā. Krāsu televīzijas standarti tika ieviesti vairākās valstīs un teritorijās, tajā skaitā arī Latvijas teritorijā – Rīgā regulāras krāsu televīzijas pārraides sākās 1968. gadā, retranslējot Maskavas Centrālās televīzijas (CT) raidījumus.

6 gadus vēlāk, precīzāk, 1974. gadā, krāsas ieguva arī Latvijas televīzijas raidījumi. Krāsu televīzija strauji izplatījās pa visu Latvijas teritoriju.

  1. gadā jaunā Rīgas televīzijas un radio stacija (televīzijas tornis) Zaķusalā sāka savus raidījumus.

Lai uzceltu šo staciju, celtniecībai tika veltīti gandrīz 10 gadi. Torņa augstums sasniedz 368 metrus. Torņa skices projektu izstrādāja bijušajā PSRS Valsts sakaru projektēšanas institūtā. Galvenā loma tika piešķirta gruzīnu arhitektam Kimam Nikuradzem. Projekta (torņa) galīgo variantu izvēlējās Rīgas arhitekti galvenā arhitekta Gunāra Asara vadībā. Torņa celtniecības darbus veica Rīgas Rūpniecības celtniecības trests.

3 thoughts on “Televīzija pagājušajā gadsimtā

  1. Pingback: Iecienītākās Ziemassvētku filmas un animācijas filmas – FILMAS ONLINE

  2. Pingback: Atlaižu un reklāmuietekme uz cilvēku | Atlaižu kuponi

  3. Pingback: Klavieres – viens no spēlētākajiem un populārākajiem mūzikas instrumentiem – Daugavpils Mūzikas Vidusskola

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *